Z Czubówną w podwodnym świecie

Zwykłe audioprzewodniki są już passe. Wiem coś o tym, bo po raz kolejny i ostatni wynudziłam się słuchając takiego na zamku w Edunburgu. W tym tygodniu miałam okazję wypróbować zupełnie nowy sposób zwiedzania – z eGuidem. W towarzystwie Krystyny Czubówny.

Najbardziej rozpoznawalny głos w Polsce towarzyszył mi podczas wizyty w Akwarium Gdyńskim. Zwiedzałam to miejsce chyba po raz czwarty, ale jeszcze nigdy nie miałam z tego takiej frajdy. Fanaberia?

eGuide w Akwarium

Elektroniczny przewodnik

Z końcem września goście Akwarium będą mogli wypożyczyć iPody*, zaopatrzone w specjalną aplikację. Dzięki eGuide’om zwiedzanie już nie będzie takie same. Przede wszystkim, aplikacja poprowadzi cię najbardziej optymalną pod względem poznawczym trasą. Najpierw poznasz historię mórz i okazy, których na żywo nie można obejrzeć w Gdyni, później trafisz do sal z akwariami i krok po kroku poznasz prawie wszystkich ich mieszkańców.

Kilkadziesiąt przystanków, które wysłuchasz (lub przeczytasz, bo mówiony przez lektora tekst można odczytać z wyświetlacza iPoda) zostały w przewodniku uzupełnione dodatkowymi zdjęciami i filmami. W aplikacji znajduje się też mapa, dzięki której będzie łatwiej znaleźć poszczególne przystanki oraz trafić w odpowiednie miejsce. Ale nie kwestie organizacyjne czy techniczne zasługują na szczególną uwagę.

Zapewniam, że gdy po akwarium oprowadza cię Krystyna Czubówna i aktor Rafał Dziwisz, zobaczysz i usłyszysz więcej. Treść przewodnika została tak przygotowana, żeby nie zanudzić słuchacza, ale zwrócić uwagę na najważniejsze fakty i ciekawostki. Tych ciekawostek mogłoby być jeszcze więcej (może nie w czytanym tekście, lecz wśród dodatkowych materiałów multimedialnych w aplikacji – hint dla Akwarium Gdyńskiego), ale odniesienia do uwielbianych przeze mnie Rybek z Ferajny, Gdzie jest Nemo i Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi wywołały szeroki uśmiech na mojej twarzy.

Ale to nie wszystko. W przewodniku są dwie trasy – dla dorosłych i dla dzieci. I powiem wam, że dziecięca trasa po prostu WYMIATA.

Przygoda czeka! 

Trasa dziecięca to prawdziwa przygoda. Tutaj przewodnikiem jest krakowska aktorka Marta Bizoń. Trudno nawet powiedzieć, że jest lektorem, ponieważ wciela się w wiele różnych postaci, np. Indianina z lasów amazońskich (w sali Amazonii), szalonego naukowca (w sali Rafy Koralowej) czy detektywa. Dzieci poznają mieszkańców Akwarium, mają zadania do wypełnienia (np. odnaleźć rybę, która mogła połknąć zabawkę!) i przy okazji dowiedzią się, dlaczego nie można śmiecić lub opuszczać udomowionych zwierząt.

Bez tak angażującego przewodnika łatwo przejść obojętnie obok miliona fascynujących rzeczy. Dla przykładu, dopiero teraz zobaczyłam, jak uroczymi stworzeniami są mątwy. I że się puszą i zmieniają kolor, kiedy się stresują. Albo, że to czerwone u igielnika, co się na wszystkich patrzy, to nie oko, tylko… odbyt (epic fail). Zobacz też mój 15s filmik z OGROMNĄ ośmiornicą Karoliną.

Wracając do przewodnika. Obie trasy eGuide’a są dostępne w języku polskim i angielskim. Angielskiej wersji nie słuchałam, więc nie wiem, czy jest równie fajna. Otrzymałam jednak informację, że po angielsku zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, mówi aktor, grający czarodzieja w tej bajce

Gdyńskie Akwarium jest nieduże i może nie ma okazów o imponujących rozmiarach (a takie najczęściej budzą największe zainteresowanie), jednak na tym swoim małym poletku robi dużo fajnych rzeczy. Pojawiają się też nowe gatunki, więc jest po co wracać. Ja będę na pewno.

* eGuide’y, o których tyle się dziś rozpisałam, Akwarium nabyło dzięki projektowi BalticMuseums 2.0 Plus. W projekcie bierze udział też moje rodzime Litewskie Muzeum Morskie w Kłajpedzie, które słynie ze swojego delfinarium. eGuide’y przechodzą teraz fazę testów. Później, odwiedzający będą mogli wypożyczyć iPoda za opłatą 5zł. Natomiast użytkownicy iPhonów będą mogli pobrać aplikację na swój telefon i zwiedzać z własnym sprzętem.