Trochę Kultury! Seria o bibliotekach

O bibliotekach – o tym, jak wyglądają dzisiaj, po co są i jak mogą wyglądać w niedalekiej przyszłości – chciałam Wam opowiedzieć już od samego początku istnienia podcastu Trochę kultury!. Jednak za każdym razem, gdy zabierałam się do pracy nad takim nagraniem, wątki i tematy mnożyły się jak niesławne króliki z reklamy ministra Radziwiłła. Nie sposób w pół godziny opowiedzieć i o tym, jak się pracuje w bibliotece, jak i jaką ofertę się tworzy, i o tym, kogo możemy w bibliotekach spotkać albo kto znajdzie tam dla siebie miejsce jako pracownik. A jeszcze korciło mnie zajrzeć za kulisy i zobaczyć, jak biblioteki powstają czy skąd biorą pieniądze na dalszy rozwój. Lista z tematami rozrastała się…

…aż urosła do rozmiarów całej serii odcinków. Zobaczyłam, że potrzebuję sojuszników! Dlatego do rozmów o bibliotekach zaprosiłam osoby, które biblioteczną codzienność znają od podszewki. Chodźcie więc posłuchać i odkrywać kuluary instytucji, którą niektórzy (niesłusznie) spisali już na straty, a która (w moim odczuciu) zapewniając inkluzywny dostęp do dóbr kultury dźwiga kulturę i czytelnictwo u podstaw.

Kontakt z autorką: ana.matusevic[at]gmail.com
Muzyka wykorzystana w podcaście: purple-planet.com na zasadzie Creative Commons Attribution License 3.0



Często praca w instytucji kultury wydobywa z nas to, o czym nawet sami nie wiemy, że to w sobie mamy.

Ola Dobies, Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie

#1 | Skąd się biorą książki w bibliotece? | opowiada Ola Dobies

W perwszym odcinku bibliotecznej serii prześledzimy drogę, jaką przechodzi książka od momentu pomysłu jej zakupu aż do wypożyczenia przez czytelnika. Naszą przewodniczką w tej podróży jest Ola Dobies z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, która w podcaście opowiada też o:

  • czym się zajmują poszczególne działy w bibliotece?
  • jak działa i co możemy załatwić korzystając z katalogu internetowego?
  • czym się różnią poszczególne filie w ramach jednej sieci bibliotecznej?
  • czym się różni biblioteka miejska od biblioteki wojewódzkiej?

Słuchaj na Spotify:

Słuchaj na Soundcloud:

Ola Dobies – filolog polski, edytor tekstów, bibliotekarz. Na co dzień specjalista ds. promocji, doradztwa i projektów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie, z którą zawodowo związana jest od prawie ośmiu lat. W międzyczasie autorka tekstów, które lądują na dnie szuflady, a czasami na Facebooku  lub Instagramie.


#2 | Jak się tworzy współczesne biblioteki? | opowiada Karolina Guttek

Biblioteka jest miejscem publicznym, tutaj będą przebywać nie tylko osoby zatrudnione, ale naprawdę różni ludzie. A każdy czytelnik jest inny.

Karolina Guttek, Biblioteka Gdynia

W tym odcinku bibliotecznej serii dowiemy się, jak można tworzyć współczesne biblioteki. Karolina Guttek, kierowniczka Biblioteki z Pasją (Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni) opowiada, jak można zaprosić mieszkańców i przyszłych użytkowników biblioteki do jej współtworzenia oraz dlaczego jest to potrzebne i ważne. W tym odcinku usłyszymy też:

  • czego szuka młodzież w bibliotekach?
  • jak się buduje księgozbiór i ofertę?
  • jak Gwiezdne Wojny budują społeczność wokół biblioteki?
  • jakie trzeba mieć kwalifikacje, by pracować w bibliotece z pasją?

Słuchaj na Spotify:

Słuchaj na Soundcloud:

Karolina Guttek – filolog polski ze specjalizacją wiedza o filmie. Z Biblioteką Gdynia związana od 10 lat, w tym czasie pracowała zarówno jako bibliotekarz, jak i specjalista ds. promocji, ogarniając fejsbuki oraz instagramy.


#3 | Biblioteka w małym mieście | opowiada Monika Olszak

Nasz Dyskusyjny Klub Książki to już nie członkowie, to są przyjaciele. 

Monika Olszak, biblioteka w Sianowie

W tym odcinku bibliotecznej serii wpadamy z gościną do Sianowa, które liczy ok. 6 tys. mieszkańców. W Sianowie działa biblioteka z czołówki Rankingu Bibliotek. Monika Olszak, kierownik biblioteki, opowiada o codzienności funkcjonowania biblioteki w małej miejscowości.
W tym odcinku rozmawiamy też m.in.:
– o tym, że warunki lokalowe dla bibliotek są niezwykle ważne i przekładają się na frekwencję;
– o relacjach z mieszkańcami;
– o tym, czym są punkty biblioteczne na wsi.

Monika Olszak – z wykształcenia bibliotekarz, z Biblioteką Publiczną w Sianowie związana od 1991 roku. Współpracuje ze szkołami, przedszkolami na terenie gminy Sianów, promując czytelnictwo i modę na czytanie wśród dzieci i młodzieży. Efektem jest to, że gmina Sianów wiedzie prym w Polsce mając 26 czytelników na 100 mieszkańców.


#4 | Zmiana zaczyna się od bibliotek | opowiada Karol Baranowski

Biblioteki zawsze były awangardą, jeśli chodzi o postęp technologiczny. Pierwsze miejsca z publicznym dostępem do internetu, pierwsze tabety, pierwsze smartfony – to kadra biblioteczna w pierwszej kolejności mierzy się z tym, jak zaimplementować te nowe technologie w środowisku lokalnym.

Karol Baranowski, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie oraz agenda Arteteka

W tym odcinku bibliotecznej serii gościem Trochę kultury! jest Karol Baranowski, Bibliotekarz Roku 2019. Bardzo imponuje mi idealizm Karola. Rozmawiamy o tym, jak trafił do biblioteki i z czym się wiąże tytuł Bibliotekarza Roku, ale też o:

– bibliotece jako „trzecim miejscu” – co to znaczy?
– sile dzielenia się i integracji środowiska na przykładzie platformy LaBib.pl;
– wolontariacie na innym kontynencie, czyli co bibliotekarz robi w Etiopii?

Rozmawiamy również o tym, jak biblioteki są pionierami w implementowaniu nowoczesnych technologii w instytucjach kultury i… marzeniach.
Słuchaj na Spotify:

Słuchaj na Soundcould:

Karol Baranowski – od jedenastu lat pracuje na stanowisku bibliotekarza-nauczyciela w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie, a od sześciu lat na 1/4 etatu na stanowisku bibliotekarza w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, w agendzie Arteteka. Prowadzi zajęcia dla seniorów, lekcje biblioteczne i warsztaty dla dzieci i młodzieży, organizuje gry miejskie i gry biblioteczne. Od 2011 roku Jest współorganizatorem Odjazdowego Bibliotekarza w Krakowie. Autor bloga www.charliethelibrarian.com


#5 | wkrótce więcej.