Gdynia – centrum myśli kreatywnej (KONKURS!)

Dwa budynki, w których dojrzewały ciekawe pomysły startupowców, kilka lat temu zaczęły się rozrastać, przepoczwarzać. Z kokonów rusztowań wyłoniły się metalowo-szklane motyle – nowy Pomorski Park Naukowo – Technologiczny. Miejsce, które kumuluje w sobie kreatywną energię i uwalnia w postaci udanych projektów i działań. Jednym z miejsc, którego działania w sposób kreatywny zmienia miejską przestrzeń, jest Centrum Designu Gdynia. 

Centrum poznałam parę lat temu poprzez Gdynia Design Days, doroczny festiwal designu promujący twórców i projektantów, przekuwających innowacyjne nietypowe projekty w przedmioty użytkowe. Festiwal odbywa się w pierwszej połowie lipca i wychodzi poza mury PPNT: w różnych lokalizacjach Gdyni organizowane są spotkania, warsztaty, targi oraz inne warte uwagi działania. Jednym z ciekawszych miejsc do odwiedzenia jest zazwyczaj wystawa prototypów. Zawsze w jakiś sposób korespondują z nadmorskim gdyńskim klimatem i w tym roku moim prywatnym hitem była ławka do moczenia nóg w Bałtyku >>.

Gdynia Design Days

Gdynia design days targ

Kolejnym projektem, którym się szczerze zachwyciłam, jest RE:DESIGN – efekt współpracy Traffic Design i Centrum Designu. W rezultacie warsztatów, pracy projektantów i grafików w Gdyni wprowadzono kilka wizualnych zmian. W tych projektach najbardziej lubię prostotę, taką z budynku YMCA. Przy okazji z fasady zniknęły tak znienawidzone przeze mnie kolorowe szpecące banery! Budynek YMCA z przełomu lat 40/50 znajduje się przy ul. Żeromskiego 26.

Re:design ymca

Zupełnie niedawno transformację przeszedł też przystanek SKM Gdynia Redłowo. Choć nie było to najbardziej zaniedbane miejsce (jestem szalenie ciekawa, czy ktoś podjąłby wyzwanie, jakim jest przystanek na Grabówku), nowe oblicze Redłowa bardzo mi się podoba. A najbardziej zaskakującym elementem jest chyba dymek przy kasie biletowej, który potrafi powiedzieć coś miłego dla każdej mijającej go osoby.

Gdynia Redlowo nocą

nowe kasy biletowe gdyni

redlowo po zmianie

peron redlowa

Centrum Designu Gdynia realizuje wiele innych, nietypowych projektów, na przykład spotkania i dyskusje pt. Tematy Trendowate czy konkurs Gdynia City Transformers. Wszystkie zwycięskie projekty zostały wdrożone w życie. Przetransformowane w konkursie kolorowe skrzynki energetyczne znajdują się na ul. Świętojańskiej, a stylowy pawilon handlowy do sprzedaży sezonowej gdyńskich pamiątek gości latem w okolicy Skweru Kościuszki. Projekt nowych śmietników trafił na plażę Śródmieścia – są na tyle estetyczne i pasują do tego miejsca, że zupełnie nie musiałam usuwać ich ze zdjęć do lookbooka, który robiłam latem.

Gdynia transformers i Mana Mana

Wszystkie działania i wydarzenia można śledzić na stronie Centrum. Co więcej, w przeważającej większości można brać udział zupełnie bezpłatnie – spotkania, dyskusje, wykłady na temat projektowania i ulepszania przestrzeni miejskiej zainteresują nie tylko urbanistów.

Na koniec tego długiego tekstu, w nagrodę dla najcierpliwszych, razem z miastem Gdynia przygotowałam niespodziankę. Konkurs!

Tydzień temu pisałam o gdyńskim Skateparku – miejscu, w którym spędza wolny czas coraz więcej młodzieży, dokąd przychodzą całe rodziny. Gdynia w zanadrzu ma jeszcze kilka miejscówek, gdzie fajnie przyjść z przyjaciółmi lub rodzicami. Na przykład EXPERYMENT. Ogromna przestrzeń wystawowa, łącząca zabawę z nauką, umożliwiające w sposób naturalny zrozumieć wiele na pierwszy rzut oka niezrozumiałych zagadnień z dziedziny fizyki, chemii, medycyny. Ostatnio centrum poszerza swoją ofertę również o wieczory tematyczne, warsztaty, pokazy filmowe i spotkania dla najmłodszych. Bardzo lubię to miejsce i chciałabym kogoś z Was zaprosić do EXPERYMENTU. 

experyment

Mam trzy zaproszenia dla 4 osób do Centrum Nauki Experyment – dla całej rodziny lub grupy przyjaciółAby je otrzymać, wystarczy zdradzić w komentarzu lub mi na maila (ana.matusevic[at]gmail.com) swoje ulubione miejsce do spędzania wolnego czasu w Gdyni. Wśród Waszych wiadomości wybiorę te miejsca, które zapragnę odwiedzić – i to zrobię, a autorów nagrodzę. Na wiadomości i komentarze czekam do 10 listopada.

Gdynia zdaniem blogerów >>